Munich Copenhagen Aarhus Oslo
På vei mot et felles EU-patent
4. desember 2009

Fredag 4. desember vedtok EU-rådet å anmode Europaparlamentet om at det opprettes et EU-patent. Dette er et gjennombrudd etter 20 år med forhandlinger.

Grunnsteinen til et felles EU-patent er dermed lagt, noe som i praksis betyr at man i løpet av noen år på en enkel måte vil kunne søke et patent som vil gjelde i hele Europa.

Det er likevel nødvendig å få noen viktige elementer på plass før et felles patent blir en realitet. Dette gjelder blant annet språkregimet (oversettelse av patentsøknader og patentkrav) og drøftelser om etableringen av et felles europeisk patentdomstolssystem, hvilket er en forutsetning for at EU-patentet reelt kan trå i kraft. I tillegg skal også Parlamentet godkjenne EU-patentet, da de i henhold til Lisboa-traktaten fra 1. desember 2009 har blitt medlovgivere.

Ønsker du flere opplysninger, se EPOs hjemmeside http://www.epo.org/topics/news/2009/20091208.html